مشاوره حقوقی تلفنی رایگان

شماره تماس : 09122262185

حق ملاقات والدین با فرزند

يكي از مسائل مرتبط با موضوع حضانت، حق ملاقات والدين با اطفال است كه در ماده ???? از قانون مدني به آن اشاره شده است.

در اين ماده آمده در صورتي كه به علت طلاق يا هر دليل ديگري والدين طفل در يك منزل سكونت داشته باشند، هر يك از والدين كه طفل تحت حضانت او نيست، حق ملاقات فرزندش را دارد.

تعيين زمان و مكان ملاقات و ساير جزئيات مربوط به آن در صورت اختلاف ميان والدين نيز با محكمه است. يكي از مسائل بسيار مهم هنگام تعيين زمان و مكان ملاقات، رعايت مصالح و شرايط روحي و جسمي طفل است، چرا كه بارها ديده شده كه زوجين كه به دنبال حل مشكل خود هستند، با در نظر گرفتن مصالح و منافع خويش، مصالح طفل را فراموش مي كنند. در حالي كه مسائل مهمي بايد در اين باره مد نظر قرار گيرد

رعايت سن طفل

هنگامي كه طفل شيرخواره است و نياز به شير مادر دارد، بايد ساعت ملاقات به نحوي تعيين شود كه به كودك آسيب جسماني وارد نشود و هنگامي كه طفل در مهدكودك و يا در حال طي دوره آمادگي است، ساعت ملاقات او نبايد لطمه اي به آموزش و تربيتش وارد كند. در مرحله ورود به دبستان و دوران آموزش كودك نيز ساعت ملاقات نبايد موجب ايجاد اختلال در يادگيري او شود.

رعايت وضع جسماني كودك

گاهي اطفال يا فرزندان مبتلا به بيماري هايي هستند كه از ابتداي تولد دچار آن شده اند. يا ممكن است از نوعي معلوليت رنج ببرند، در اين موارد نيز بايد سعي شود ساعت و مكان ملاقات به تشديد بيماري و يا اختلال در روند درمان كودك نينجامد.

تغيير ساعت ملاقات در فصول مختلف سال

مي توان با در نظر گرفتن شرايط جغرافيايي و آب و هوايي و تغييرات آن در فصول مختلف، ساعت ملاقات و يا محل آن را با شرايط منطبق كرد به نحوي كه ساعت ملاقات در فصل زمستان نمي تواند با ساعت ملاقات در فصل تابستان يكسان باشد.

تعيين مكان ملاقات

يكي از مسائل مورد اختلاف ميان والدين، محل ملاقات است. متأسفانه برخي از والدين به تعهدات خود مبني بر تهيه مقدمات ملاقات عمل نمي كنند و به ناچار با دخالت انتظامي و توسل به قواي مجريه ملاقات صورت مي گيرد.

برخي دادگاه ها نيز براي حل اين مشكل، كلانتري را محل ملاقات قرار مي دهند. در حالي كه اين اقدام به طفل آسيب روحي و رواني جدي وارد مي كند و ترس و اضطراب ناشي از اين ملاقات ها آرامش روحي او را در معرض خطرات جدي قرار مي دهد.

اين در حالي است كه امروزه خلأ قانوني، وجود ابهام در قوانيني كه ضمانت اجراي تخلف از انجام حق ملاقات را مشخص سازند نيز اين موضوع را تشديد كرده اند. گروهي معتقدند مجازات موضوع ماده ??? قانون مجازات اسلامي منصرف از والدين است و نمي توان والدين متخلف را به اين استناد مجازات كرد.

به عقيده آنان مجازات ممانعت از ملاقات كودك به موجب ماده ?? قانون حمايت خانواده براي هر بار تخلف پرداخت مبلغي از يك هزار تا ? هزار ريال است كه در وضع فعلي بسيار ناچيز است. همچنين به موجب نظريه مشورتي شماره ? /????? مورخ ? اسفند ???? ماده واحده مربوط به حق حضانت سال ???? توسط ماده ??? قانون مجازات اسلامي فسخ نشده، هر يك در جاي خود قابل اعمال هستند.

با بررسي در ماده واحده مربوط به حق حضانت روشن مي شود كه مجازات حبس با اجراي حكم براي متخلف تعيين شده است. با توجه به اصل تفسير و محدوده قوانين جزايي كه از نتايج اصل قانوني بودن جرايم مجازات است، در اين ماده از ملاقات صحبتي نشده است.

بنابراين گروهي عقيده دارند كه نمي توان شخصي را كه مانع ملاقات مي شود به استناد اين ماده مجازات كرد. به همين خاطر بايد در اين باره چاره اي انديشيده شود و خلأ قانوني يا تعارض اختلاف آرا از موارد قانوني مرتفع شود.

با تشکر از محمدرضا نوده فراهاني، قاضي دادگستري

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مطالب مرتبط

آخرین قانون مهریه، قانون وصول مهریه و قانون جدید مهریه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جدیدترین قوانین طلاق با موسسه حقوقی عادل یار همراه باشد در…

پرداخت مهریه و شرایط پیش پرداخت و تعدیل مهریه طلاق توافقی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت مهریه و شرایط پیش پرداخت و تعدیل مهریه طلاق توافقی…

درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه و نفقه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه و نفقه با موسسه حقوقی…

جدیدترین قانون مهریه و جدیدترین قانون پرداخت مهریه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جدیدترین قانون مهریه و جدیدترین قانون پرداخت مهریه با…

گرفتن مهریه بدون طلاق و روش های مطالبه مهریه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن مهریه بدون طلاق و روش های مطالبه مهریه با موسسه…
logo2.png

موسسه حقوقی عادل یار متشکل از وکیل های متخصص دادگستری و کارشناسان مجرب حقوقی همراه با شما تا رسیدن به نتایج مطلوبتان خواهد بود.

آدرس : بلواردادمان-خيابان سپهر-کوچه کوثر

موبایل: 09122262185

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عادل یار می باشد.

طراحي و سئو وب سايت با توسط Razhur.com

Search