مشاوره حقوقی تلفنی رایگان

شماره تماس : 09122262185

طلاق از طرف مرد

در قانون مدنی ایران و ماده ۱۱۳۳ ذکر شده است که مرد در هر شرایطی حق طلاق دارد و  می توانند بدون داشتن هیچ عذر موجه ای دادخواست 

طلاق خود از زن را به دادگاه تقدیم کند که موافقت یا عدم موافقت زن در مراحل طلاق از طرف مرد هیچ تاثیری در روند پرونده ندارد.

البته باید قبل از طلاق تکلیف حقوق زن از جمله نفقه مهریه اجرت المثل حضانت فرزند را مشخص کند.

 

تکلیف مهریه در طلاق از طرف مرد چه می شود؟

طبق قانون مدنی ایران به محض وقوع عقد نکاح زن صاحب مهریه میشود و مهریه چیزی است که مالیت داشته باشد و قابل تملک باشد  چه منقول باشد چه غیر منقول باشد. ممکن است در طول زندگی نه مرد مهریه به پردازنده بپردازد و نه زن مهریه را از مرد طلب نماید. ولی بعد از درخواست طلاق از طرف مرد موظف است که تکلیف مهریه را مشخص نماید.اگر مهریه عندالمطالبه باشد مرد موظف است کلیه مهریه را پرداخت نماید و یا تقاضای اعساراز پرداخت مهریه را تقدیم دادگاه کند و اگر مهریه عندالمطالبه نباشد و عندالاستطاعه باشد زن باید اموال  مرد را به دادگاه معرفی نماید.

 

تکلیف نفقه در طلاق از طرف مرد چه می شود؟

طبق ماده ۱۱۰۷ در قانون مدنی نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن البسه غذا و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.و هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند(  تمکین عام و تمکین خاص ) به وی نفقه تعلق نمیگیرد.(طلاق زن ناشزه)

مرد موظف است نفقه را قبل از صدور حکم طلاق زن پرداخت کند تا حکم طلاق توسط دادگاه صادر شود

 در طلاق از طرف مرد چون طلاق رجعی محسوب می شود نفقه زن تا اتمام عده برعهده شوهر است مگر اینکه طلاق در حالت نشوز واقع شده باشد که در این صورت زن حق نفقه ندارد. مگر در صورت حامله بودن از شوهر خود که در این صورت تا زمان وضع حمل حق نفقه خواهد داشت.

 

شرط تصنیف دارایی مرد در طلاق از طرف مرد چگونه است؟

 یکی از مواردی که در سند ازدواج زن و مرد امضا میکند ایناست که اگر مرد بدون هیچ عذر موجهی تقاضای طلاق خود را تقدیم دادگاه کند دادگاه می تواند تا نصف دارایی مرد را بعد از ازدواج به دست آورده است  به تعلق زن درآورد. این بدان  معنا است که اگر مرد درخواست طلاق خود را با توجه به عدم تمکین (خاص و عام) زن به دادگاه تقدیم کرده باشد شرط تصنیف دارایی مرد محقق نخواهد شد.

به طور مثال اگر مرد بعد از ازدواج ماشین یا زمینی به ارزش ۵۰۰ میلیون تومان را خریداری کرده باشد و بعد به دلیل غیر منطقی و موجه تصمیم به طلاق زن خود بگیرد دادگاه می تواند تا نصف ارزش این زمین را یعنی ۲۵۰ میلیون تومان( یعنی ممکن است به تشخیص دادگاه ۵۰ میلیون تومان ۱۵۰ میلیون تومان 100 میلیون تومان ۷۰ میلیون تومان و تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان باشد) به زن  بدهد.

 

 

شرایط رجوع بعد از طلاق از طرف مرد به چه شکل است؟

 

 در طلاق از طرف مرد  چون که طلاق رجعی به حساب می آید رجوع فقط از طرف مرد می باشد و مرد فقط  درمدت عده یعنی سه ماه و ده روز می تواند رجوع کند  و بعد از رجوع نیاز به انجام هیچ تشریفاتی نیست.

 در این نوع طلاق رجوع از طرف زن غیر ممکن است.

 

اجرت المثل زن جهت طلاق از طرف مرد چگونه است؟

 

در انجام کارهای خانه و وظایف زن در زندگی اصل بر عدم تبرع می باشد.

 یعنی  برای کارهایی که زن در منزل انجام می دهد  دستمزد یا اجرت المثلی درنظرگرفته می شود. مگر آنکه زن اقرار به مجانی بودن وظایف خود کند.

 اگرقبل ازدادگاه حکمی در خصوص اجرت المثل زن صادر نشده باشد دادگاه رسیدگی کننده به طلاق از طرف مرد با تعیین کارشناس اقدام به تعیین اجرت المثل برای زن خواهد کرد.

 

موسسه حقوقی عادل یار چگونه میتواند در زمینه طلاق از طرف مرد به شما کمک کند؟

 

1- در صورت اطلاع از نحوه طلاق از طرف مرد و چگونگی اخذ حقوق مرد در طلاق از طرف مرد با مشاوره حقوقی به وسیله وکیل طلاق در موسسه حقوقی عادل یار با ما تماس بگیرید.

 

2- در صورت عدم آشنایی با هر یک از مراحل دادخواست طلاق از طرف مرد می توانید با  موسسه حقوقی عادل یار تماس گرفته و از مشاوره حقوقی تلفنی توسط وکیل طلاق ما در زمینه طلاق بهرمند شوید.

 

 3- در صورت عدم تمایل به حضور در دادگاه می توانید با استفاده از مشاوره حقوقی حضوری موسسه حقوقی عادل یار وکیل طلاق ما را با خیالی آسوده از تخصص وی در زمینه ی دعاوی خانواده جایگزین خود کند.

 

مدارک کورد نیاز جهت طلاق از طرف مرد و یا در صورت مراجعه حضوری جهت اخذ وکیل طلاق :

 

1ـ اصل سند ازدواج یا رونوشت(کپی) سند ازدواج

2- اصل شناسنامه مرد

3- اصل کارت ملی مر

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مطالب مرتبط

آخرین قانون مهریه، قانون وصول مهریه و قانون جدید مهریه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جدیدترین قوانین طلاق با موسسه حقوقی عادل یار همراه باشد در…

پرداخت مهریه و شرایط پیش پرداخت و تعدیل مهریه طلاق توافقی

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرداخت مهریه و شرایط پیش پرداخت و تعدیل مهریه طلاق توافقی…

درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه و نفقه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه و نفقه با موسسه حقوقی…

جدیدترین قانون مهریه و جدیدترین قانون پرداخت مهریه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جدیدترین قانون مهریه و جدیدترین قانون پرداخت مهریه با…

گرفتن مهریه بدون طلاق و روش های مطالبه مهریه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن مهریه بدون طلاق و روش های مطالبه مهریه با موسسه…
logo2.png

موسسه حقوقی عادل یار متشکل از وکیل های متخصص دادگستری و کارشناسان مجرب حقوقی همراه با شما تا رسیدن به نتایج مطلوبتان خواهد بود.

آدرس : بلواردادمان-خيابان سپهر-کوچه کوثر

موبایل: 09122262185

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عادل یار می باشد.

طراحي و سئو وب سايت با توسط Razhur.com

Search