مشاوره حقوقی تلفنی رایگان

شماره تماس : 09122262185

دعوای اخذ به شفعه

 اخذ به شفعه از استثنائات اصل مالکیت است. و به عبارتی میتوان گفت که تنها حالتی است که مالکیت فردی که رعایت اخذ به شفعه نکرده است، با رعایت اصول فوق از بین می رود.

طبق قانون مدنی برای طرح  دعوای اخذ به شفعه نکات زیر باید رعایت شود :

  • مال باید غیرمنقول باشد.
  • قابل تقسیم بین 2نفر باشد.
  • یکی ازشرکا سهم خود را به قصد بیع به شخص دیگری غیر از شریک دوم انتقال بدهد.
  • حق شریک دیگر اقتضاء میکند که قیمتی که مشتری بابت خرید آن سهم داده به مشتری داده و آن سهم را صاحب شود.
  • اخذ به شفعه قابل انتقال ارادی به شخص دیگر ولو همراه با فروش ملک نیست.

 

اخذ به شفعه از استثنائات اصل مالکیت است. و به عبارتی میتوان گفت که تنها حالتی است که مالکیت فردی که رعایت اخذ به شفعه نکرده است، با رعایت اصول فوق از بین می رود.

 

در اخذ به شفعه حضور یا عدم حضور مالک شریک، هیچ تاثیری در این امر ندارد و به محض اطلاع، شریک میتواند اخذ به شفعه را به صورت فوری انجام انجام دهد.

پس همانطور که در بالا ذکر شد یکی از شرایط اخذ به شفعه، استفاده از آن به صورت فوری است. تنها استثنای این مورد، وقتی است که شریک، محجور یا صغیر یا سفیه باشد. که در این صورت فوری بودن اخذ به شفعه تا زمانی که شریک اهلیت خود را دوباره به دست آورد، نادیده گرفته میشود.

 

تعریف مال غیر منقول : طبق قانون مدنی مال غیرمنقول به مالی گفته میشود که انتقال آن از محلی به محل دیگر ممکن نباشد.اعم از اینکه استقرار آن ذاتی باشد یا به واسطه ی عمل انسان به نحوی که نقل آن مستلزم خرابی یا نقص خود مال یا محل باشد.

 

حال اینکه باید به این نکته توجه داشت که مال منقولی که قرار باشد برای آن  اخذ به شفعه کرد، باید به صورت "مشاع " باشد و اخذ به شفعه برای مالی که افراز شده و سهم هر طرف مشخص شده است، ممکن نیست. این موضوع تنها یک استثنا دارد که در ماده 810 ق.م مقررمیدارد :

"اگر ملک دو نفر در ممر یا مجرا مشترک باشند و یکی از آنها ملک خود را  با حق ممر یا مجری بفروشد دیگری حق شفعه دارد، اگرچه در خود ملک مشاعا شریک نباشد. ولی اگر ملک را بدون ممر یا مجری بفروشد دیگری حق شفعه ندارد."

حق شفعه، در آپارتمان هم قابل اعمال است.بنابراین اگر در یک آپارتمان 6واحدی، 3واحد متعلق به الف و 3واحد متعلق به ب باشدو الف تمام یا قسمتی از سهم خود را بفروشد، ب حق شفعه خوهد داشت. چرا که اصولا ماده 2تملک آپارتمانها، کلیه مالکین قسمت های اختصاصی، به همان نسبت در قسمت های مشترک، مالکیت مشاع دارند و ماده 4 آیین نامه های مذکور، قسمت های مشترک را احصا نموده است که از آن جمله می توان به زمین زیربنا، منبع آب، مرکزحرارت و تهویه، راهروها، پله ها، آسانشور و ... اشاره کرد.

نکته: اگر زمین متعلق به علی باشد و بنا متعلق به محمود و رضا باشد، فروش سهم محمود برای رضا حق شفعه به وجود نمی آورد چراکه محمود و رضا تنها مالک اعیان (یعنی ساختمان) هستند،مگر اینکه در ممرو مجرا مشترک باشند.

 

نکته ی دیگری که باید در اخذ به شفعه به آن توجه کرد این است که در اخذ به شفعه تعداد شرکاء باید 2نفر باشد و اگر تعداد شرکاء بیش از 2نفر باشد دیگر اخذ به شفعه ای وجود ندارد.

شریکی که میخواهد اخذ به شفعه نماید باید توان مالی پرداخت مبلغ پرداختی برای مشتری را داشته باشد و اگر شریک ورشکسته و یا معسر باشد نمیتوان برای او حق شفعه در نظر گرفت.چرا که در اینجا عدم توانایی پرداخت سهم مشتری به ضرر مشتری است.

 

وضعیت حقوقی اخذ به شفعه پس از فوت شفیع

 

حق اخذ به شفعه بعد از مرگ شفیع به ورثه ی وی به ارث میرسد و آنها می توانند به قائم مقامی شفیع (یعنی شریکی که حق اخذ به شفعه دارد) نسبت به اخذ به شفعه اقدام نماید.

اما در خصوص استفاده ی ورثه از این حق باید این موضوع را در نظر داشت که در ضورت تعدد ورثه، نمیشود بعضی از آنها نسبت به سهم خود اخذ به شفعه کنند و برخی دیگر از این حق ضرفنظر کنند.

بنابراین در صورت فوت شفیع و تعدد ورثه، آنها یا باید کل حق اخذ به شفعه را نسبت به کل مبیع اعمال کنند یا اینکه کاملا از آن صرفنظر کنند.

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مطالب مرتبط

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

دعوای الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، برای املاکی است که سابقه ی صدور سند مالکیت نداشته…
دعوای الزام به تحویل مبیع

دعوای الزام به تحویل مبیع

دعوای الزام مشتری به تحویل مبیع زمانی مطرح میشود که فروشنده (بایع) پس از عقد قرارداد فروش…
الزام به تنظیم سند رسمی

الزام به تنظیم سند رسمی

برخی از دعاوی مانند دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، نیازی به تصریح در قولنامه ندارند و حتی…

دعوای الزام به فک رهن

 تعریف عقد رهن : عقدی است که به موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه یا ضمانت به داین می دهد.…
دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

متأسفانه امروز مشاهده می شود اشخاص فاقد تخصص در این دعاوی و تبلیغات محیطی و ذکر چند نمونه…
logo2.png

موسسه حقوقی عادل یار متشکل از وکیل های متخصص دادگستری و کارشناسان مجرب حقوقی همراه با شما تا رسیدن به نتایج مطلوبتان خواهد بود.

آدرس : بلواردادمان-خيابان سپهر-کوچه کوثر

موبایل: 09122262185

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عادل یار می باشد.

طراحي و سئو وب سايت با توسط Razhur.com

Search