مشاوره حقوقی تلفنی رایگان

شماره تماس : 09122262185

الزام به تنظیم سند رسمی

برخی از دعاوی مانند دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، نیازی به تصریح در قولنامه ندارند و حتی اگر در  قولنامه، فروشنده تعهد نداده باشد که پس از فروش مال،

سند آن را به خریدار انتقال میدهد، می توان درصورت تنظیم نکردن سند به نام خریدار، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی توسط فروشنده به خریدار رار در دادگاه مطرح کرد.

این حق که برای خریدار ایجاد میشود طبق مواد 22، 46 و 47 ثبت و ماده 220 ق.م می باشد

اگر بخواهیم توضیح مختصری در مورد مواد بالا بدهیم، باید اینطور بیان کنیم که دلیل ایجاد این حق که خریدار می تواند حتی بدون تعهد فروشنده به تنظیم سند رسمی، در صورت استنکاف وی از این امر، دعوای تنظیم سند رسمی را مطرح کند این است که طبق قانون مدنی : خریدار بلافاصله بعد از ایجاد عقد بیع ، صاحب مال فروخته شده میشود و تمامی حقوق فروشنده به وی انتقال داده میشود و فروشنده به صورت ضمنی ملزم به تنظیم سند رسمی میگردد.

در برخی قراردادهایی که بین فروشنده و خریدار بسته میشود ممکن است که مبلغی به عنوان وجه التزام برای فروشنده در صورت استنکاف از تنظیم سند در تاریخ مقرر، مشخص شود که در اینصورت خریدار میتواند به جای طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی برعلیه فروشنده، دادخواست پرداخت وجه التزام توسط وی را به دادگاه بدهد.

نکته قابل توجه این است که نمیتوان دادخواست وجه التزام و دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را با در دادگاه مطرح نمود و خریدار باید یکی از این دو را از دادگاه تقاضا نماید. چرا که هدف قانونگذار در ایجاد وجه التزام، جبران خسارت ناشی از عدم انجام تعهد است و وقتی که خریدار دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را در دادگاه مطرح میکند که تعهد فروشنده بوده است، نمیتواند همزمان خسارت ناشی از عدم اجرای تعهد را نیز بگیرد.

 

ایجاد شرایط طرح دعوای الزام به تنظیم سند رسمی

 

دعوای الزام به تنظیم سند رسمی زمانی مطرح میشود که طرفین طی یک قولنامه یا مبایعه نامه ( تفاوت قولنامه و مبایعه نامه) خرید و فروشی را انجام داده اند.

اصولا در این موارد خریدار مبلغی از مبلغ مال مورد فروش را گرفته و بقیه مبلغ را طبق توافق باید در دفترخانه اسناد رسمی و در زمان انتقال سند رسمی به خریدار دریافت نماید.

اگر فروشنده برای تنظیم سند رسمی در دفترخانه اسناد رسمی در تاریخ مورد توافق حضور پیدا نکند، خریدار با حضور در دفترخانه گواهی عدم حضور را از دفترخانه گرفته و با تنظیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی، در دادگاه صالح ( که دادگاه محل وقوع ملک است)، طرح دعوای لازام به تنظیم سند رسمی نماید.

نکته: اگر در قولنامه تاریخی برای حضور در دفترخانه اسناد رسمی مشخص نشده بود، خریدار میتواند از طریق اظهارنامه دادگاه، محل و تاریخی که خریدار باید حضور پیدا کند را به وی اطلاع دهد و در ضورت عدم حضور وی در آن تاریخ، باز هم خریدار میتواند با تنظیم دادخواست دعوای الزام به تنظیم سند رسمی،وی را ملزم به این امر نماید.

 

در چه شرایطی نمی توان دعوای الزام به تنظیم سند  رسمی را  مطرح نمود

 

  • اگر ملک در رهن بانک یا رهن شخص یا در بازداشت باشد، باید دعوای فک رهن را نیز در دادگاه مطرح نمود.
  • اگر فروشنده مالک مال مورد فروش نباشد، الزام وی به تنظیم سند رسمی ممکن نیست و باید بر علیه او شکایت فروش مال غیر نمود.

 

 

اگرفروشنده حتی به حکم دادگاه عمل نکرد چه باید کرد

 

 

پس از آنکه حکم قطعی صادر شد و واحد اجرای احکام، اجرائیه را صادر کرد ، این حکم 10 روز از زمان ابلاغ به فروشنده وقت دارد تا اجرا شود و در صورت عدم اجرای حکم توسط فروشنده، خریدار با مراجعه مجدد به واحد اجرا، از این واحد درخواست میکند که به دفترخانه ی مورد توافق بین فروشنده و خریدار اعلام نماید که پس از آماده شدن سند، به واحد اجرای حکم اطلاع بدهد، تا  نماینده دادگاه به جای فروشنده اقدام به امضای سند انتقال نماید.

 

نظرات (0)

هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

مطالب مرتبط

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی

دعوای الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، برای املاکی است که سابقه ی صدور سند مالکیت نداشته…
دعوای الزام به تحویل مبیع

دعوای الزام به تحویل مبیع

دعوای الزام مشتری به تحویل مبیع زمانی مطرح میشود که فروشنده (بایع) پس از عقد قرارداد فروش…

دعوای الزام به فک رهن

 تعریف عقد رهن : عقدی است که به موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه یا ضمانت به داین می دهد.…
دعوای اخذ به شفعه

دعوای اخذ به شفعه

 اخذ به شفعه از استثنائات اصل مالکیت است. و به عبارتی میتوان گفت که تنها حالتی است که…
دعاوی ملکی

دعاوی ملکی

متأسفانه امروز مشاهده می شود اشخاص فاقد تخصص در این دعاوی و تبلیغات محیطی و ذکر چند نمونه…
logo2.png

موسسه حقوقی عادل یار متشکل از وکیل های متخصص دادگستری و کارشناسان مجرب حقوقی همراه با شما تا رسیدن به نتایج مطلوبتان خواهد بود.

آدرس : بلواردادمان-خيابان سپهر-کوچه کوثر

موبایل: 09122262185

تمامی حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی عادل یار می باشد.

طراحي و سئو وب سايت با توسط Razhur.com

Search